Często spotykam się z pytaniem, czy Anatolian i Kangal, to ta sama rasa?
Otóż nie. Turcja uznaje tylko trzy rasy narodowe: Kangal, Akbash i Malakli. Anatolian (owczarek anatolijski) to rasa, która nie występuje w Turcji.
A korzenie jej sięgają lat 70, kiedy to Natalia Czartoryska przywiozła z Turcji do Anglii psy niewiadomego pochodzenia i zarejestrowała je jako Anatolian Shepherd Dog, co pokutuje do dzisiaj. Tym samym zapoczątkowała hodowlę Anatolianów w Europie, a następnie na całym świecie.
Dziś już wiemy, że psy sprowadzone przez Natalię, były mieszańcami, często w Turcji nazywanymi „psami z ulicy”. A czy jesteśmy w stanie przewidzieć charakter mieszańca? Więc dlatego, zanim zdecydujesz się na kupno Kangala, sprawdź dokładnie, czy we krwi tego psa nie płynie krew Anatolianów rodem z Anglii.
Kangal, to bardzo stara, pierwotna rasa tureckiego psa pasterskiego. To psy, od wieków używane do stróżowania kóz i owiec, psy niezwykle inteligentne, samodzielne, o niebywałym instynkcie stróżującym, psy, które w obronie swojego stada nie zawahają się stawić czoła wilkom, niedźwiedziom lub innym drapieżnikom zagrażającym ich bezpieczeństwu. To pies bezgranicznie oddany swojej rodzinie, dla której w razie zagrożenia jest w stanie poświęcić swoje życie.
Jeśli chodzi o wygląd, Kangal jest dużym, ale nie ociężałym psem, niezwykle szybkim, o umaszczeniu tylko beżowym (w różnych odcieniach), zawsze z charakterystyczną czarną maską i czarnym uchem.
Owczarek anatolijski (Anatolian), to wytwór zachodniej cywilizacji, rasa nie uznawana w Turcji, rasa utworzona przez FCI, która pod tą nazwą zawiera wszystkie rasy tureckie, również skrzyżowane pomiędzy sobą, takie jak Akbash, Kangal, Aksaray Malakli (mastif turecki). W Turcji przeprowadzono badania, które wykazały, że każda z tych ras jest rasą odrębną i nie powinna być ze sobą krzyżowana.